Bugun...BALIKESİR CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NDEN 8 MART KADINLAR GÜNÜNE KATILIM

Balıkesir Cumhuriyet Halk Partisi olarak İl Yönetimimiz, İl Kadın Kollarımız ve Merkez İlçelerimiz Altıeylül ve Karesi ile birlikte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yürüyüşüne katıldı.

facebook-paylas
Tarih: 09-03-2020 11:33

BALIKESİR CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NDEN 8 MART KADINLAR GÜNÜNE KATILIM

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kollarımızın da dahil olduğu Balıkesir Kadın Platformunun 8 Mart Pazar günü Balıkesir’de düzenlediği ve Salih Tozan önünden başlayan yürüyüşe bizler de Balıkesir Cumhuriyet Halk Partisi olarak İl Yönetimimiz, İl Kadın Kollarımız ve Merkez İlçelerimiz Altıeylül ve Karesi ile birlikte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yürüyüşüne dahil oldu.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk;

  “Gerekli özellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek çok özelliği kadınların şahıslarında taşımalarına bağlıdır. Bu sebeple kadınlarımız, hatta, erkeklerden daha çok cesur, aydın, daha çok feyizli, daha bilgili olmaya mecburdurlar!

Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil omuzlar üzerinde göklere yükselmeye lâyıksın.”  demiş ancak kadınımız o günden bu yana, özellikle de son yıllarda gittikçe daha geri planda bırakılmaya çalışılan ikinci cins olarak görülmeye devam edilmiştir.

  Ülkemizde kadının iş hayatında ve eğitim hayatında çok fazla sorunları var. Ama biz onlara hiç girmeden kadının sadece sosyal ve aile-evlilik hayatındaki sorunlarına kısaca değinecek olursak

SENE 2020 ve:
SOSYAL ALANDA;

-Türkiye’de kadınların YÜZDE 37,5’i hiç lokantada yemek yememiş,
-YÜZDE 53’ü hiç doğum günü ya da evlilik yıldönümü kutlamamış,
-YÜZDE 27’si hiç kuaföre gitmemiş,
-YÜZDE 46’sı tatil yüzü görmemiştir.
 

AİLE VE EVLİLİK YAŞAMINDA;
-Evli kadınların YÜZDE 6.2’sinin resmi nikâhı yok.

-Bütün sağlık ve ahlâkî sakıncalarına rağmen akraba evliliği yapanların oranı YÜZDE 23,3.

-Görücü usulüyle, kendi görüşü sorulmadan aile kararıyla evlenenlerin oranı ise YÜZDE 9,4.
-Evli kadınların YÜZDE 51.8’i 20 yaş altında evleniyor.
-Evli kadınların yüzde 7.5’i birinci dereceden akrabasıyla, 18,8’i uzak akrabasıyla evlendiriliyor.
-“Aile içinde kendinizi özgür hissediyor musunuz, fikirlerinizi çekinmeden ifade edebiliyor musunuz?” sorusuna kadınların YÜZDE 15.2’si kendini hiçbir zaman özgür hissedemediğini söylüyor.
-‘Üç çocuk yap, çocuk başına şu kadar para al’ denilerek kadın, “sen çocuk yapmaktan başka işe yaramazsın” diye psikolojik şiddete uğruyor,
-Aile İçi-Töre-Namus Cinayetlerine kurban gitme, Kasten Yaralama, Cinsel Saldırı, Çocuğa Cinsel İstismar, Reşit Olmayanla Cinsel İlişki, Cinsel Taciz, Kişi Hürriyetinden Mahrum Edilme, Kötü Muamele görme gibi olaylara maruz kalan 18.533 erkeğe karşı 92.703 KADIN sayısı ortada.


KISACA;
-Fiziksel, psikolojik ve sosyolojik şiddet karşısında var olma savaşı veren kadın, sendikasız, sigortasız, düşük ücretle çalışmaya mahkûm ediliyor.
-Aile içi şiddet, cinsiyet eşitliği ve kadının toplumsal yaşama katılımı konusunda uluslararası sözleşmeler, çıkarılan yasalar ya uygulanmıyor ya da yukarıdaki yaklaşıma hizmet eder hale dönüşüyor.
-Her türlü şiddetin sonuçları ile rakamlarla oynanarak ya da “Şu kadar kadına meslek edindirdik” şeklinde makyajlanarak sunuluyor.

   Kadınlar, hiç yılmadan, korkmadan, bıkıp usanmadan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun sözlerini kendisine şiar edinmeye devam etmelidir.

   Zira: “Kadınlar özgürleştikçe erkekler de daha özgür olacaklardır. Çünkü bir kadını köleleştirdiğinizde, siz de köleleşmiş olursunuz.” der Louise Berliawsky.

   Cumhuriyet Halk Partililer olarak bizler kadınımızla erkeğimizle kadınlarımızın hayatın her alanında hak, hukuk, adalet ve eşitlik içerisinde daha fazla yer alabilmesi ve daha iyi şartlarda yaşayabilmesi için mücadelemize devam ederek, 8 Mart’ın gerçek anlamda kutlama günü olması için çalışacağız.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
resmi ilanlar

Web sitemize nasıl ulaştınız?


GÜNLÜK BURÇ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI