Bugun...Kamuya İş Yapan Firmaların Fiyat Farkı Uygulaması ve Tasfiye Kararnamesi

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi KULA fiyat farkı uygulaması ile ilgili açıklama yaptı.

facebook-paylas
Tarih: 23-03-2022 10:13

Kamuya İş Yapan Firmaların Fiyat Farkı Uygulaması ve Tasfiye Kararnamesi

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi KULA fiyat farkı uygulaması ile ilgili açıklama yaptı. KULA yaptığı açıklamada;

“COVID-19 salgınının dünya ve ülkemizdeki olumsuz etkileri ve döviz kurlarında yaşanan olağanüstü dalgalanmalar sonucunda piyasalarda fahiş fiyat artışları yaşanmaktadır. Ayrıca malzeme tedarikinde yaşanan sorunlar sebebiyle de işlerde önemli ölçüde gerilemeler yaşanmakta ve bu gerilemeler hızla devam etmektedir. Devam eden işlerde mevcut fiyat farkı hesaplama sistemi ve TUİK verileri, olağanüstü reel fiyat artışlarından oluşan farkları karşılayamamaktadır. Ayrıca, bir kısım kamu işleri sözleşmelerinde fiyat farkı bulunmadığından bazı yükleniciler hiçbir şekilde fiyat farkı alamamaktadırlar.

10.01.2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve Resmi Gazete’de  yayınlanıp kanunlaşan, kamuya iş yapan yüklenici firmalara sadece Temmuz 2021 ve Aralık 2021 tarihleri arasında çok az bir ek fiyat farkı verilmiştir. Ancak bu fiyat farkı, yapımı devam eden işlerin tamamlanmasına yeterli olmayacağı gibi işlerin durmasına sebebiyet verecek ve bu durumdan büyük oranda kamu zararı oluşacaktır. Çünkü asıl fiyat artışı Aralık 2021’den sonra başlamış olup, her geçen gün inşaat malzemelerine zamlar gelmeye devam etmektedir.

Dolayısıyla kamuya iş yapan müteahhitlerin talebi, uygulanacak fiyat farkının 01.01.2021 tarihini baz alarak devam eden işlerde, işin bitimine kadar reel piyasa fiyatları oranlarında "fiyat farkı" vererek ve işlerin bitirilmesini sağlanmalıdır.

Kamu ile iş yapan firmalarımızın en büyük sorunlarından bir tanesi de birtakım işlerin finansal ve teknik olarak devam etmesinin mümkün olmayışıdır. Bu nedenle reel piyasa fiyatlarına uygun fiyat farkı ödenmesine rağmen finansal ve teknik olarak devam etmesi mümkün olmayan işler için cezasız "tasfiye hakkı" tanınması ve teminatların iade edilmesi gerekmektedir. Bu durum piyasalarımız açısından son derece önemlidir.

Bu itibar ile sektörlerimizin talepleri doğrultusunda ülke ekonomisinde ve istihdam hayatında önemli kırılmaların meydana gelmesini önlemek adına ivedi olarak "Fiyat Farkı" ve "Tasfiye Kararnamesi" çıkarılması ve 01.01.2021 tarihinden bu yana gelişen olumsuz şartlardan dolayı işlerini teslim edemeyen kamu müteahhitlerinin teminatlarının iade edilmesi sektör firmalarının yaşayabilmesi için önem arz etmektedir” dedi.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
resmi ilanlar

Web sitemize nasıl ulaştınız?


GÜNLÜK BURÇ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI